Шпаківні, як і випливає з назви, найчастіше обживають шпаки. Біля будинку шпаківню зазвичай кріплять на жердину. Цим птахам не перешкода гілки дерев, на яких знаходиться будиночок. Самці співають у будиночків з квітня. Ближче до літа, в травні в родині з’являються слёткі. Від моменту заселення до моменту вильоту проходить не більше місяця. Далі вся сім’я, об’єднавшись з іншими в зграю, зривається з місця і кочує по полях і луках, до будиночка вже не повертається.
Синиці прагнуть зайняти кращі будиночки. Пташенят в виводку у синиці може бути до 15, вони так активно ростуть, що перед вильотом насилу вміщаються в гнізді. Трапляється, що після них новим чергою заселяються мухоловки-форель. Ці птахи другі по популяції з тих, що заселяють у нас синичник.
Великий будиночок – совятнік, заселяється совами. Обживаються вони не так часто, як ті, що трохи менше. Ці будиночки закріплюються в конкретних місцях під певну птицю, але випадки заселення штучного совятніка рідше, ніж природних … Сови дуже красиві птахи. Вони зустрічаються багатьох розмірів: від великих полярних, до мініатюрних горобиних сичів, чий розмір повністю узгоджується з назвою.
Вдалині від людського нагляду шпаківню може стати будинком для зовсім несподіваних мешканців, а іноді і буває зруйнований новими мешканцями. Найчастіше будиночки страждають від «реконструкції» дятлами. Великий строкатий дятел у відповідних на його погляд шпаківень розширює вічко. Тоді він може влаштувати в такому пташнику дупло для ночівлі.
Часто в будиночку поселяються бджоли. Вони замуровують воском великий для них вічко, утворюючи невеликий хід, в нього проникає лише комаха. Оси теж часті гості, в кожному п’ятому шпаківні можуть оселитися. Оси розвішують стільники під дахом, але нікому туди краще не проникати, поки не похолодає. Шпаківні стають житлом і для білок, вони під час гніздування стають загрозою дуплогніздників. Все це стосується будиночків, які розвішені в відлюдних місцях.